wtorek, 22 lipca 2014

Chleb na drożdżach z marchewką i słonecznikiem


Chlebek jest dosyć słodki dzięki marchewce i łyżce miodu, lecz mimo to nadaje się również do wytrawnych kanapek. Ta zwiększana temperatura pieczenia to z racji tego, że przy 200°C od początku wierzch zbytnio się przypieka i stąd najpierw te 180°C. 
 

Składniki:
125 ml (pół szklanki) letniej przegotowanej wody
30 g świeżych drożdży
400 g (ok. 2,5 szklanki) mąki pszennej typ 650
3 łyżki oleju
1 łyżka miodu
1 marchewka
5 łyżek ziarna słonecznika
1 łyżeczka soli

Do miski wlać wodę podgrzaną do 37°C, wrzucić pokruszone drożdże i wymieszać by się rozpuściły. Marchewkę zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. W osobnej misce wymieszać przesianą mąkę z solą, a następnie dodać do rozpuszczonych drożdży. Cały czas mieszając dodawać olej, miód, startą marchewkę i ziarna słonecznika. Wyrobione ciasto chlebowe odstawić do wyrośnięcia na pół godziny. Następnie wyjąć je z miski i przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką blaszki, najlepiej małej keksówki. Wierzch posmarować wodą i ponownie odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.
Po wyrośnięciu chlebek piec około 55 minut, początkowo w temperaturze 180°C, po 30 minutach przykryć chleb folią aluminiową, zwiększyć temperaturę do 200°C i piec te pozostałe 25 minut. Po upieczeniu wyjąć z blaszki.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Pierożki z ciasta francuskiego z kurczakiem i sosem czosnkowym



Przepis niezwykle prosty z racji tego, że ciasto francuskie jest szeroko dostępne. Pierożki są smaczne zarówno na ciepło jak i na zimno jako przekąska. Farsz w zupełności nadaje się również do tradycyjnych pierogów. Dodany tutaj ser żółty nadaje ciekawy smaczek, dzięki któremu nie są to już typowe pierogi z mięsem mielonym. Natomiast sos czosnkowy według upodobań można stosować do wielu innych dań, jak chociażby pizzy. 

Składniki na pierożki:
2-3  piersi z kurczaka
1 cebula
2 ząbki czosnku
20 dag sera żółtego startego na tarce
2 płaty gotowego ciasta francuskiego przyprawa do kurczaka
sól i pieprz

Składniki na sos czosnkowy:
4 łyżki majonezu
4 łyżki jogurtu naturalnego
pęczek koperku (posiekany)
2-3 ząbki czosnku (wyciśnięte)
łyżeczka soku z cytryny

Piersi z kurczaka pokroić w niewielką kostkę, obsypać przyprawą do kurczaka i odstawić na godzinę do lodówki. Na oleju podsmażyć cebulę, dodać przygotowanego wcześniej kurczaka i wyciśnięte ząbki czosnku. Po przestygnięciu zmiksować ze startym żółtym serem. Doprawić do smaku solą i pieprzem, chociaż według mnie w przyprawie do kurczaka jest już wystarczająca ilość soli.
Ciasto francuskie należy pokroić w kwadraty, na każdy nałożyć odpowiednią ilość farszu i zlepić boki.
Pierożki piec aż się przyrumienią w temperaturze 180°C przez ok. 20-30 minut, w zależności od wielkości pierożków.

Wszystkie składniki sosu czosnkowego należy wcześniej dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki by się „przegryzł”.

Upieczone pierożki polecam właśnie z powyższym czosnkowym sosem.


wtorek, 8 lipca 2014

Bananowiec



Doskonałe ciasto na letnie dni, zresztą jak wszystkie ciasta „na zimno”. Jest przy nim niewiele pracy, a przy tym doskonałe rozwiązanie gdy banany leżą nietknięte od kilku dni i nadal nie ma na nie chętnego. Myślę jednak, że na banany w takiej wersji amatorów nie zabraknie.
 

Składniki:
5 dojrzałych bananów
2 galaretki cytrynowe
 1 galaretka agrestowa
Paczka biszkoptów
150 g masła (3/4 kostki)
Pół szklanki cukru
Sok z połowy cytryny







Galaretki cytrynowe rozpuścić w wodze (w połowie zalecanej na opakowaniu). Pozostawić do ostygnięcia. 4 banany zmiksować najlepiej w blenderze lub zgnieść widelcem. Masło dokładnie utrzeć z cukrem. Do masy dodać masę bananową oraz tężejące galaretki. Na koniec doprawić do smaku sok z cytryny. Dno tortownicy wyłożyć biszkoptami lekko namoczonymi w mleku, po to by nie wypływały. Na tak przygotowany spód przełożyć masę bananową, przykryć i odstawić do lodówki aby stężała. W tym czasie rozpuścić w wodzie galaretkę agrestową, również w nieco mniejszej ilości wody niż zalecana. Po całkowitym zastygnięciu masy bananowej, przelać na nią wcześniej przygotowaną, przestudzoną galaretkę. Ostatniego banana pokroić w plasterki i udekorować ciasto lekko wciskając je w galaretkę. Wstawić do lodówki najlepiej na kilka godzin do całkowitego zastygnięcia galaretki.   


wtorek, 1 lipca 2014

Maślane serduszka anyżkowe


Wielu osobom anyżek kojarzy się z nielubianymi przez dzieci cukierkami o takim że smaku, którymi częstowała babcia. Jednak tutaj skojarzenie to jest mylne. Ciastka są niezwykle smaczne, a słodkawy posmak anyżku idealnie się komponuje z tym cynamonem w posypce. Nawet jeśli ktoś woli mniej słodkie wypieki lub zapomni posypać, jak ja czasem, to również nadają się do jedzenia ;).



Składniki:
400 g miękkiego masła (2 kostki)
1 ¾ szklanki cukru
2 jajka
¼ szklanki 100% soku pomarańczowego
4 łyżeczki mielonego anyżku
6 szklanek mąki pszennej
3 łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki soli
1 łyżeczka cynamonu

W dużej misce utrzeć miękkie masło z 1 ½ szklanki cukru (resztę pozostawić na posypkę). Ciągle mieszając dodawać jajka (po jednym), a następnie sok pomarańczowy i anyżek. W osobnej misce połączyć mąkę, proszek do pieczenia oraz sól i stopniowo dodawać do masy. Szybko zagnieść ciasto i wstawić do lodówki na co najmniej godzinę.
Ciasto rozwałkować na grubość około 0,5 cm oraz wykrawać ciasteczka foremkami (u mnie akurat są to serduszka). Ułożyć na blasze w odstępach około 3 cm.
Pozostałą ¼ szklanki cukru wymieszać z 1 łyżeczką cynamonu i przed upieczeniem posypywać według uznania każdą partię ciastek. Piec około 12-15 minut (w zależności od wielkości ciasteczek) aż się przyrumienią w temperaturze 175°C.