poniedziałek, 23 marca 2015

Ciasteczka pomarańczowe

Słoneczne ciastka na słoneczne dni. Mają delikatny pomarańczowy smak. Mimo, że wyglądają jak biszkopty, ciasteczka są kruche. Przynajmniej na początku, gdyż po kilku dniach zmiękną. Polecam!


Składniki:
2 szklanki mąki
125 g margaryny
1/3 szklanki cukru
1 jajko
1/4 szklanki kaszy manny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
1/3 szklanki soku pomarańczowego



Jajko utrzeć z cukrem i margaryną. Wymieszać suche składniki: przesianą mąkę, proszek do pieczenia i kaszę mannę. Dodawać powoli do masy, cały czas mieszając. Na koniec dodać sok i skórkę pomarańczową i zagnieść jednolite ciasto. Od masy odrywać kawałki ciasta i formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Spłaszczyć dłonią, posypać cukrem lub pomarańczową skórką kandyzowaną. Układać na blasze i piec 12-15 minut w temperaturze 180 st. C.

























poniedziałek, 16 marca 2015

Chleb biały



„Chlebem i solą..” chciało by się powiedzieć (; Tradycyjny chlebek, który przygotowuje się naprawdę szybko. Niewiele pracy, a zapach świeżo pieczonego chleba i smak jego chrupiącej skórki są niezastąpione. Inspiracja stąd.



Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
15 g świeżych drożdży
1 i ¼ szklanki ciepłej wody
1 i ½ łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru






Do dużej miski wlać część wody i wsypać do niej pokruszone drożdże. Wymieszać dokładnie drewnianą łyżką, aż drożdże się rozpuszczą i odstawić na 10 minut.
Następnie dodać przesianą mąkę, resztę wody, sól i cukier. Ciasto wyrabiać kilka minut końcówką z hakiem, aż będzie jednolite i elastyczne. Jeśli ugniatacie ręcznie należy się pomęczyć około 10 minut (; Pozostawić je w misce, przykryć czystą ściereczką i odstawić na co najmniej godzinę do wyrośnięcia.
Po tym czasie wyjąć ciasto chlebowe i ugnieść kilka razy. Uformować bochenek, który ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie przykryć ściereczką i odstawić na godzinkę do wyrośnięcia.
Następnie wierzch chleba posmarować wodą z olejem i ponacinać. Piekarnik nagrzać do temperatury 180°C (piekłam z termoobiegiem) i piec 35-40 minut do zrumienienia. 




Chleb graham z sezamem



 Chleb nie jest czystym grahamem, ani też chlebem białym. Ot taka smaczna mieszanka (: Dodatkowo sezam także nadaje swój smak (: Polecam.

 

Składniki:
1,5 szklanki mąki pszennej
1,5 szklanki mąki graham
1 i ¼ szklanki ciepłej wody
15 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 i ½ łyżeczki soli
3 łyżki sezamu




Do miski wlać kilka łyżek wody, rozpuścić w niej pokruszone drożdże dokładnie mieszając. Przesiać obydwie mąki i wsypać je do rozczynu. Dodać pozostałe składniki: pozostałą wodę, cukier, sól i sezam. Ciasto wyrabiać ręcznie około 10 minut lub w robocie kuchennym przez kilka minut (końcówką z hakiem). Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie przykryć czystą ściereczką i odstawić na co najmniej godzinę do wyrośnięcia.
Po tym czasie wyjąć ciasto chlebowe z miski i ugnieść kilka razy. Uformować bochenek, który włożyć do blachy. Ponownie przykryć ściereczką i odstawić na godzinkę do wyrośnięcia.

Wierzch bochenka posmarować wodą z olejem. Piekarnik nagrzać do temperatury 180°C (piekłam z termoobiegiem) i piec 40 minut do zrumienienia się skórki. 



wtorek, 10 marca 2015

Szarlotka domowa

Jak sama nazwa wskazuje jest to tradycyjna szarlotka, która zapewne gości w niejednym domu. Niektórym może przywiedzie na myśl smak dzieciństwa..


Składniki:
2 szklanki mąki krupczatki
1 szklanka cukru pudru
1 kostka margaryny (250g)
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
2 jajka
2 żółtka
Smażone jabłka lub gęsta, dobrze wysmażona marmolada jabłkowa (mój przepis na marmoladę do szarlotki znajdziecie tutaj).
Łyżeczka cynamonu

Proszek do pieczenia mieszamy z mąką, dodajemy rozdrobnioną margarynę oraz cukier puder i wszystko dobrze ucieramy. Następnie wrzucamy żółtka, po jednym i całe jajka.

1/3 wyrobionego ciasta wyjmujemy z miski, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki na co najmniej godzinę. Pozostałą część również przykrywamy folią i wstawiamy do lodówki, także na godzinę. Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki i wylepiamy nim spód prostokątnej formy (ja piekę w takiej niestandardowej 24cm x 34cm). Nakłuwamy widelcem w kilku miejscach, a boki lekko podnosimy. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika (temp. 200° C) i podpiekamy około 15 minut, aż się lekko zrumieni.

Następnie, na przestygnięty spód, wykładamy smażone jabłka i całość posypujemy cynamonem. Wyjmujemy pozostałe ciasto z lodówki i ścieramy na tarce o grubych oczkach przykrywając warstwę jabłek. Pieczemy w temperaturze 160°C około 25-30 minut, aż wierzch się zrumieni.  



niedziela, 1 marca 2015

Domowe wafle

Postawiłam je na stole o godzinie 12, a o 17 pozostało po nich tylko wspomnienie (była ich naprawdę niezła kopa!). Pracy przy waflach jest naprawdę niewiele, a przyjemności z jedzenia mnóstwo. A na dodatek myślę, że znajdą się chętni do pomocy, gdy usłyszą, że zawsze zostaje trochę kremu do wylizania (;  Przepis od koleżanki Kasi L.

Składniki:
8 płatów andrutów (ja w opakowaniu miałam 9)
1 szklanka cukru
Pół szklanki wody
250 g margaryny lub masła
1 olejek zapachowy (ja najczęściej daję pomarańczowy)
2 łyżki kakao
2 szklanki mleka w proszku


W rondelku zagotować wodę z cukrem, margaryną i olejkiem zapachowym. Dodać kakao i całość gotować jeszcze chwilę. Zdjąć z ognia i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Następnie do masy wsypać mleko w proszku i dobrze zmiksować. Przekładać wafle gotowym kremem według uznania. Radzę również aby przed pokrojeniem całość poleżała co najmniej godzinę w lodówce.