czwartek, 29 stycznia 2015

Biszkopciki

Idealna przekąska dla młodszych i starszych maluchów, a robi się ją dosłownie w 3 minuty. Jestem pewna, że nie jedno dziecko chętnie zaangażuje się w pomoc mamie przy pieczeniu (:



Składniki na około 10 biszkopcików:
2 jajka
4 łyżeczki cukru
4 łyżki mąki pszennej


Jajka zmiksować z cukrem na puszystą masę. Wsypywać mąkę, po jednej łyżce, i delikatnie wymieszać do połączenia składników. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i łyżką wykładać placuszki w odstępach kilku centymetrów. Piec w temperaturze 170°C około 10-15 minut, w zależności od wielkości biszkopcików.  

wtorek, 20 stycznia 2015

Sernik krówkowy

Sernik dla wielbicieli krówek. Wbrew pierwszemu skojarzeniu nie jest zbyt słodki, a polewa karmelowa jeszcze bardziej podkreśla jego smak. Jest dosyć ciężki i ma kolor kawy z mlekiem, ale za to obłędnie pyszny.


Spód:
Około 25 sztuk herbatników 
80 g masła
Masa serowa:
1 kg twarogu do sernika
1 mała puszka masy kajmakowej
3 jajka
5 łyżek cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
Polewa
30 g masła
1 tabliczka czekolady karmelowej

Masło rozpuścić w rondelku i odstawić do przestudzenia.  W tym czasie tortownicę ( o średnicy 25 cm) wysmarować masłem, spód dodatkowo wyłożyć papierem do pieczenia. W malakserze zmiksować pokruszone herbatniki razem z masłem, aż do uzyskania konsystencji mokrego piasku. Wyłożyć na spód tortownicy, mocno dociskać na całej powierzchni i wyrównać.
Twaróg połączyć z masą kajmakową. Dodać jajka, cukier i mąkę ziemniaczaną. Mieszać tylko do połączenia składników (można mikserem, lecz nie za długo). Masę wyłożyć na spód herbatnikowy i wyrównać. Piec w temperaturze 130°C około 80-90 minut.

W kąpieli wodnej rozpuścić masło wraz z połamaną czekoladą. Gdy upieczony sernik wystygnie, polać go ciepłą polewą karmelową.  

niedziela, 11 stycznia 2015

Herbata rozgrzewająca


Napar, który robi mój mąż. Świetnie rozgrzewa, tak więc jest idealny na obecnie panującą aurę. Należy pamiętać, żeby imbiru nie wrzucać za dużo, bo napar będzie zbyt ostry. Z kolei za grubo krojone plasterki nie oddają w pełni smaku. Napar ma ostro-kwaśny smak, miód natomiast dodaje mu słodyczy.
Dziękujemy Cioci Eli (:



Składniki na 1 dużą filiżankę lub kubek:

2 plasterki pomarańczy
1 plasterek cytryny
2 cienkie plasterki imbiru
2 goździki
1 łyżeczka miodu
opcjonalnie 1 torebka lub 1 łyżeczka czarnej herbaty liściastej



Cytrusy sparzyć lub umyć i obrać ze skórki, a następnie pokroić w plastry. Imbir także obrać i pokroić w plasterki. Wrzucić je do filiżanki razem z goździkami i zalać wrzątkiem. Napar ma wystarczająco wyrazisty smak, lecz jeśli ktoś chce można wcześniej wrzucić również czarną herbatę. Po przestygnięciu napar osłodzić miodem (wrzątek pozbawia miód leczniczych właściwości).

Smacznego i dużo ciepła!







środa, 7 stycznia 2015

Stefanka

Zapewne pod tą nazwą kryje się niezliczona ilość ciast. Przepis, który ja dostałam (Dziękuję Mamie Martynki!) to w skrócie herbatniki przekładane masą twarogowo-kakaową. Smak zbliżony do sernika, choć sernikiem nie jest. Myślę, że znajdzie wielu amatorów.



Składniki:
3 paczki herbatników pełnoziarnistych lub innych (każda po 250g)
1 kg twarogu do sernika
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
3 łyżki kakao
1 opakowanie cukru wanilinowego
1 ½ szklanki cukru
1 kostka margaryny (250 g)
2 jajka

Twaróg, budyń (w proszku), kakao i całe jajka utrzeć na puszystą masę. Margarynę rozpuścić z 1 i ½ szklanki cukru i cukrem wanilinowym. Do gotującej się margaryny z cukrem dodać masę serową i gotować na małym ogniu, ciągle mieszając, do czasu aż całość zgęstnieje.
Na dnie kwadratowej formy ułożyć herbatniki, na nią wyłożyć 1/3 jeszcze ciepłej masy. Powtórzyć 3 razy. Ostatnią warstwę masy posypać pokruszonymi herbatnikami.

Całość wygląda następująco:

Herbatniki
Masa
Herbatniki
Masa
Herbatniki
Masa
Pokruszone herbatniki    

  

niedziela, 4 stycznia 2015

Pierniczki




Świąteczne wypieki. Dopiero znalazłam chwilę żeby się nimi z Wami podzielić, a przynajmniej jednym z nich. Być może ktoś się zainspiruje przed kolejnym Bożym Narodzeniem, lecz zapewne znajdą się i tacy wielbiciele pierniczków, którzy nie będą czekać jeszcze cały rok. Tak czy inaczej można je upiec nawet kilka tygodni przed spożyciem. Na początku będą nieco twarde, lecz gdy tylko złapią trochę wilgoci będą pysznie mięciutkie. (moja inspiracja www.mojewypieki.com).

Składniki:
2 i ¼ szklanki mąki pszennej
¼ szklanki miodu
80 g masła 
1 jajko
½ szklanki miałkiego brązowego cukru
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1,5 - 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika
1 łyżeczka kakao




Do rondelka wrzucić miód i masło, podgrzewać do czasu, aż masa będzie jednolita, odstawić do przestudzenia. Do masy dodać pozostałe składniki i dobrze zmiksować. Wstawić do lodówki na co najmniej godzinę.
Następnie ciasto wałkować na grubość 2-3 mm i wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach. Otworki do powieszenia ich na choince należy robić przed upieczeniem. Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Piec w temperaturze 180°C w zależności od ich wielkości około 8-10 minut.

Po wyjęciu z piekarnika ostudzić na kratce, a następnie przechowywać w szczelnie zamkniętej metalowej puszce, nawet do kilku miesięcy.