poniedziałek, 27 października 2014

Ciasteczka bananowo-owsiane



 Ciastka robi się w 5 minut, a tak naprawdę do bananów, które tutaj wszystko „sklejają”, można dodać co nam się rzewnie podoba i oczywiście co znajdziemy w naszych zapasach (np. rodzynki lub inne suszone owoce). Wyjątkowo zdrowa, a zarazem dietetyczna przekąska i co dziwne również smaczna.


Składniki na około 12 ciasteczek:
2 banany
1 szklanka płatków owsianych błyskawicznych
1 łyżka miodu
2-3 łyżki orzechów włoskich lub innych
2-3 łyżki drobnych kawałków gorzkiej czekolady
¼ łyżeczki cynamonu
Szczypta soli



Banany rozgnieść widelcem w dużej misce. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Z masy formować kulki i lekko spłaszczone układać na blasze. Piec 20 minut w temperaturze 180° C.

Przed upieczeniem


Po upieczeniu

poniedziałek, 20 października 2014

Dżem dyniowy z cytrusami



Przepis zaczerpnięty ze strony pani Doroty www.mojewypieki.com. Cytrusy faktycznie diametralnie zmieniają typowy smak dyni, nadają ciekawy kwaskowy posmak, ale dżem jest naprawdę smaczny. Chyba nie ma takiego na rynku, więc warto wziąć się do roboty (; Podaję przepis na 14 słoików takich standardowych po dżemie. 

4 kg dyni (miałam trochę ponad 4 kg)
1 kg cukru
6 pomarańczy
3 cytryny
1 płaska łyżeczka cynamonu (ja dałam czubatą łyżeczkę przyprawy do kawy czyli cynamon, kardamon, goździki i imbir)
Pół łyżeczki gałki muszkatołowej
Dynię obrać, pokroić i wydrążyć miąższ. Nieduże kawałki najlepiej wrzucić do malaksera, a następnie do dużego garnka. Zasypać cukrem i odstawić na 2 godziny w temperaturze pokojowej, aż dynia wypuści sporą ilość soku.
Pomarańcze i cytryny umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę, oczywiście usuwając pestki. Cytrusy wraz z przyprawami dodać do dyni. Dokładnie wymieszać, a następnie całość gotować bez przykrycia do odparowania większości płynu z garnka. Od czasu do czasu dokładnie wymieszać, aby dżem nie przywarł do dna.
Gorący dżem przekładać do wcześniej przygotowanych słoików (umytych i wyparzonych), mocno zakręcić i odstawiać do góry dnem do całkowitego wystygnięcia.

poniedziałek, 13 października 2014

Ciasto drożdżowe sypane ze śliwkami



Kolejna propozycja na sezon śliwkowy. Ciasto nie wymaga zbyt wiele pracy, a efekt jest znakomity. Nie jest suche, tak jak typowe drożdżowe, tylko lekko wilgotne i mięciutkie, a śliwki idealnie się z nim komponują. W razie potrzeby  można je zastąpić rodzynkami lub zupełnie zrezygnować z owoców. 


Wsypywać do miski w kolejności:
100 g pokruszonych świeżych drożdży
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego
4 jajka wybić, rozkłócić i wylać na warstwę cukru
1 szklanka oleju z pestek winogron
¾ szklanki mleka
4 szklanki mąki pszennej przesianej przez sito
Szczypta soli
Pozostawić na 3 godziny w ciepłym miejsc u pod przykryciem.

Kruszonka z zimnych składników
1 szklanka mąki przesiana przez sito
½ szklanki cukru
½ kostki masła (100 g)
Szybko zagnieść kruszonkę, zawinąć w folię i włożyć do zamrażarki na 2 godziny.

Po tym czasie ugnieść ciasto. Dużą formę tylko wysmarować masłem lub wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć ciasto do blachy.

Połówki śliwek umyć (około 800 g) przekroić na pół, usunąć pestki i ułożyć na  cieście skórką do dołu. Kruszonkę wyjąć z zamrażalnika i zetrzeć na tarce o grubych oczkach na ułożone owoce.
Piec w temperaturze 180°C około 45 minut.


niedziela, 5 października 2014

Murzynek ze śliwkami




Inne wydanie popularnego murzynka. W sam raz na trwający sezon śliwkowy. Poza tym jest to idealne połączenie: śliwkowo-kakaowy smak.. mmm.. poezja!

Składniki:
2 szklanki mąki
1 i 1/3 szklanki cukru (250 g)
5 jajek
200 g margaryny
3 łyżki oleju
3 łyżki kakao
1/3 szklanki wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru wanilinowego
ok. 500 g śliwek węgierek

Do rondelka włożyć margarynę, dodać cukier, wodę, olej i kakao. Rozgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż masa będzie miała jednolitą konsystencję. Zdjąć z ognia i odstawić do wystudzenia. Następnie do przestudzonej masy dodać żółtka, cukier wanilinowy, przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie połączyć z masą. Ciasto przełożyć do długiej keksówki. Śliwki umyć, przekroić na pół, wyjąć pestki i układać na cieście skórką do dołu. Piec w temperaturze 180° C około 50 minut.